Aşınma plakası farklı türdeki ana malzemeler üzerine sert dolgu kaynağı kaplanarak imal edilen aşınmaya dayanıklı kompozit çelik plakalardır. Sert dolgu kaplamasında kullanılan alaşım aşınma tipine göre krom  – niobyum – tungsten – vanadyum – kompleks karbür vb. yapılar içermektedir.

Aşınma plakaları standart yöntemlerle üretildiği gibi Tubitak AR-GE Projesi olan “Add-In” üretim yöntemi ile de üretilir edilir. Bu yöntem ile üretilen aşınma plakalarının kaynak operasyonları düşük ısı girdisi ile yapılmakta ve dilüsyon oranı minimize edilerek alaşım elementlerinin seyrelme oranı minimumda tutulmaktadır. Bu yöntemle imal edilen aşınma plakaları konvansiyonel yöntemlere göre daha yüksek sertlik ve yüksek oranda primer karbür oluşumunu sağlayarak, daha saf bir mikro yapı ile aşınma ömrünü maksimum seviyeye çıkarmaktadır.

Aşınma plakası, aşınma olan yerlerde alternatif olarak görülebilecek temperlenmiş çelikler, çelik dökümler, poliüretan malzemeler ve Cr-Ni çeliklerinin aşınma direnci / maliyet oranları göz önünde bulundurulduğunda kullanıcıya hem aşınma direnci hem de maliyet kriterlerinde optimum aşınma direncini sunmaktadır.

Çimento, Beton ve Mıcır-Taş Kırma Tesisleri;

Akış şutları, bunkerler, separatörler, konkasör rotoru, yan aşınma plakaları. Klinker silosu, stokhol arası bant köprüleri, stokhol seçim ve besleme döküş olukları, kovalı bant alt döküş olukları, kapalı stokhol besleme döküş olukları. Roller pres yönlendirme plakaları, klinker yükleme tesisi, körük ve boruları, değirmen çıkış dirsek ve boruları. Çimento değirmeni iç koniği, statik separatör iç koniği, separatör basma hatları ve siklonları, kompansatör ara boruları. Katkı değirmeni separatör iç konikleri, kömür değirmeni çıkış boğazları, horomil separatör aşınma plakaları, trommel filtre emiş boruları, farin değirmeni tandem kırıcıları, fan kanatları.

Kömür, Altın, Bakır, Krom, Kolomanit, Bor, Feldspat, Manyezit Tesisleri;

İş makinası ve dragline kepçe kovaları ve bagerlerde, lavar tumba ve akış yolları, fan kanatları, helezonlar, sıyırıcılar.  Cevher akış boğazları, SMD tabanları, HP500 gövde astarları. Besleyicilerin taban, gövde ve yan aşınma plakaları, kırıcı çarpma ve yan aşınma plakaları, sekonder kırıcı gövdeleri.  Cüruf silosu alt boğazları, final konsantre tesisi konik kırıcı gövde yan zırhları, seperatör fanları, bilyalı değirmen havalı separör kanatları, sevk boruları ve taşıma döküş olukları ve şutları.

Demir Çelik Fabrikaları;

İş makinaları ve ahtapot gövdeleri, sinter elekleri, booster fanlar, reclaimer stacker yükleyici kovaları. Kok kırma tesisi akış olukları ve şutları, kok elekleri, sevk yolları ve boruları, descaling alt plakaları, salyangoz gövdeleri. Haddehane yan duvar plakaları, hadde tezgah altı aşınma plakaları, cüruf tekneleri.

Termik Santraller;

Termik santral değirmen kapakları ve çarpma kanatları, kül sevk boruları, fan kanatları, kömür sevk yolları ve bunkerleri.

Aşınma plakaları  kumlama makinalarında, cam, seramik, kağıt, suntamdf ve aşınmanın olduğu tüm diğer sektörlerde de kullanılmaktadır.