• Çevreyolu Bulvarı No:159, C Blok, Kapı No:3/4, İzmir

Basınçlı Boru Nedir?

İzmir çelik boru, sıvıları, havayı veya diğer gazları normalden daha yüksek atmosferik basınç altında taşımak için tasarlanmış bir endüstriyel boru türüdür. Çeşitli ebat ve tiplerde gelir ve naylon veya kauçuk gibi plastik bileşiklerden ve ayrıca bakır, kalay ve paslanmaz çelik gibi metallerden yapılır. Birçok plastik bazlı basınçlı boru malzemesi de, boru malzemesinin içine gömülü olan ve genellikle takviyeli elyaf kordundan veya çelik telden yapılmış bir dokuma kılıf formuyla güçlendirilir. Bu, borunun yüksek basınç arızalarına dayanma kabiliyetini arttırır ve aynı zamanda, kılıfın nasıl örüldüğüne ve neyin oluşturulduğuna bağlı olarak borunun esnekliğini bir miktar azaltır.

İzmir çelik boru kullanım amacına göre devasa boyutlara sahip olabilir, bununla birlikte cebri borunun önemli özelliğinden biri basınçlı olmasıdır. Boru içindeki basınç ...

izmir çelik boru, İzmir çelik boru imalatı, izmir çelik boru imalatı, çelik boru imalatı izmir

Basınçlı tüpün standart tüp üzerindeki gücü önemli olabilir. Yüksek basınçlı çelik boru ve boru bağlantı parçaları, örneğin, inç kare başına 150.000 pound veya psi (10, 342 bar) basınçlara dayanabilir. Normal çelik borular için kontrastla karşılaştırıldığında basınç derecesi 10.000 – 25.000 psi (689-1.724 bar) arasındadır. En yüksek dereceli plastik basınçlı boru ürünlerinden biri, 4.000-7.000 psi (276-483 bar) arasında bir basınç derecesine sahip olan moleküler-yönlendirilmiş polivinil klorürdür (PVC-O). PVC-O standart PVC borulara göre daha güçlüdür, çünkü plastik molekülleri ısıtma ve üretim işlemi sırasında borunun etrafında radyal bir yönde yönlendirilir.

Basınçlı tüpün özel yetenekleri (paslanmaz çelik, orta basınçlı tüp vb.) Uygulamaları belirler. En yaygın kullanımlar arasında, kostik kimyasallar ve atık su, ısıtma ve soğutma amacıyla yüksek veya düşük sıcaklıktaki sıvıları veya sıkıştırılmış ve toksik gazları taşıyanlardır. Basınçlı boru da atmosferik bir vakum odasından pompalamak için düşük basınçlı ortamların gerekli olduğu endüstrilerde yaygın olarak kullanılır. Bu durumda, boru ve bağlantı parçaları, deniz seviyesinde 14.696 psi (1.013.25 milibar) olan dış basınca karşı sabit basınç ağırlığından dışa doğru uzun süre kaçaklara karşı dayanıklı olmalıdır.

Çelik borulara yönelik en büyük ticari talep, kimyasal ve petrol işlemesidir, yüksek basınçlı çelik boru ise standart olarak kullanılır. Yüksek basınçlı plastik borular, tüketici ve tarımsal su dağıtımında en yaygın şekilde kullanılır. Diğer kullanımlar arasında yiyecek dağıtımı, jeotermal enerji sistemleri ve bir dizi elektrikli el aleti ve endüstriyel ekipman için basınçlı hava hatları bulunur. Polivinil klorür, dünya çapında en yaygın kullanılan plastik boru olup, en yaygın şekilde üretilen üçüncü plastiktir. Bu, genel olarak korozyona dayanıklı, uzun ömürlü ve ucuz olması ile birlikte çalışmanın kolay olması nedeniyledir.

Call Now Button